Merdiven Dergisinin 1. Sayısını Yayımladık

Öğretmen arkadaşlarım ve öğrencilerimizle birlikte hazırladığımız Merdiven Dergisinin ilk sayısını yayımlandık. e-dergi olarak yayımlanan derginin hazırlanma sürecinde, yayımlanmasında ve içeriklerle desteklenmesinde öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin emeği ve katkısı büyük oldu.


Merdiven dergisi bilim, kültür, edebiyat ve sanat alanında eserlerin yer aldığı; öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin okuma alışkanlıklarını sürdürmek ve buna bağlı olarak yazma becerileri yönünden de kendilerini geliştirmelerini sağlamak projesi kapsamında ortaya çıktı.


Eğitimi, öğrenmeyi, gelişimi, bilinçlenmeyi hayatın her dönemine yayabilmek; öğrencilerin bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini açığa çıkarmalarına imkân sağlamak da derginin amaçları arasında bulunuyor.

Dergide öğretmen ve öğrencilerimiz makale, deneme, şiir, resim, fotoğraf vb. eserleriyle siz değerli okuyucularla buluşuyor.

Bu ilk sayıya eğitimci ve yazar Recep Şen öğrencilerimizle yazı, şiir ve şairlik üzerine yaptığı söyleşi ile zenginlik kattı. Vehbi İbrahim Çon şiiriyle, şiir ve şairlik üzerine denemesiyle yer aldı. Musa Aydoğdu türküsüz olmaz diyerek “Çarşamba’yı Sel Aldı” türküsünün hikayesi üzerinden yakılan türkülere çağırdı bizleri. Sabri Cengiz Türkçe’nin güzelliği, doğru kullanımı ve dile sahip çıkmanın önemi üzerinde durduğu yazısıyla köklerden geleceğe taşıyor bizleri. Ahmet Akif Turan, Nazlı Sena Ünal şiirleriyle başka duygulara sürüklüyor bizleri. Salih Ege “Of Not Being A Jew” şiirini değerlendirerek dergide yer aldı. Mustafa Sarıoğlu çay üzerine denemesiyle “Çay Umuttur” diyor ve hepimizi çaya çağırıyor. Belinay Öz kitap değerlendirmesiyle, Yasin Subaş denemesiyle, Özgü Alav ve Zeynep Ecrin BAK biyografi yazılarıyla dergiye zenginlik kattı. Fatmanur Yalçın, Utku Efe DENİZ, Seyran Nevra ŞAHİN ve Zeynep ÇAĞŞUR bilimsel araştırma yazılarıyla dergide yer aldı. Hüseyin Ensar Öz, Naime Nur Kutlu, Hafsanur Şahin, Zeynep İpek, Arif Mete Işık, İpek Naz Yurtseven, Hüseyin Baş resim çalışmalarıyla dergiye renk kattılar. Hatice Ak çektiği fotoğraflarla dergiye Kızılırmak’ın coşkusunu taşıdı.

Yeni sayılarda görüşmek dileğiyle… İyi okumalar diliyoruz.

PDf İndirmek/Okumak için Tıklayın

Dijital Kitap Formatında Okumak İçin Tıklayın