OkuYorum: Yeni Nesil Öğretmen Olmak

Meslektaşımız, öğretmen ve yazar Metin ÖZDAMARLAR özverili bir çalışmayla bu eseri yayınlamış. Okumak yeni nasip oldu. Sanal dünyadan tanıyorum kendisini. Mümbit bir yazar. Çocuklara tarihi sevdirme gayretiyle eğlenceli kitaplar yazıyor ve seri halini aldı çoğu kitabı.

Metin hoca bu sefer bizlere sesleniyor. Sıcacık üslubuyla sohbet etmek isteyen meslektaşlarıma bu eseri öneririm. Mesleki tecrüberine yer verdiği eseriyle geçmişin izinden geleceğe bir yol çiziyor. Yeni bir bakışla eğitim ve öğretime yönelik yön çiziyor.

Değişimden kaçamayız diye yüksek sesle bağırıyor adeta. Korkamaya gerek yok. Ne yapılacağını da söylüyor. Okumak gerek. Okumak gerek. Ne demişti rahmetli Nuri PAKDİL:

Okumadığın gün karanlıktasın.


Yayınevinin kitabın tanıtım yazısına yer vererek bu yazıya son veriyorum.

Eğitim durmadan değişiyor, dönüşüyor. 21. yüzyıl öğrencisinden beklentilerimiz önceki dönemlerin öğrencilerinden beklenenlerden çok daha farklı. Bu yüzyıl problem çözebilen, eleştirel düşünebilen, hayal kurabilen, sorumluluk alabilen girişimci öğrenciler istiyor.


Z ve Alfa kuşağı öğrencilerini eskinin alışılmış eğitim modellerine mahkûm etmek, onların bu potansiyellerini açığa çıkarmalarına ve kendilerini keşfetmelerine engel olmak demek. Hâl böyleyken öğretmenlerin çağın gerektirdiği yetkinliklerle donanması, değişen öğrenci profilinin ihtiyaçlarına cevap vermesi ve döneme uygun bir eğitim ortamı oluşturması elzem. 

Teknolojiyle şekillenen yeni iletişim kanalları öğrencilerin bütün dünyasını belirlerken öğretmenlere düşen, onlarla doğru frekanslarda iletişim kurmaktır. Tamamen teknolojiye değil, teknolojiyi kullanarak öğretmeye odaklanmaktır. Kültürel ve tarihî değerlerimizi ön planda tutmak, öğrencileri dış dünyada başarılı kılacak özelliklerle donatmaktır. Günün sonunda eğitimcilere düşen erdemli, öğrenmeyi öğrenmiş, analiz yeteneğine sahip, kendini geliştirebilen ve dünyaya duyarlı bireyler yetiştirmektir.


Tecrübeli eğitimci ve yazar Metin Özdamarlar’ın kendi deneyimleriyle yıllar süren titiz araştırmalarını harmanladığı Yeni Nesil Öğretmen Olmak, “teknoloji” neslini eğiten günümüz eğitimcilerine mesleki hayatlarında rehber olacak bir başucu kitabı.

https://www.instagram.com/mozdamarlar