Pati İş Başında!

Korona (Covid-19) salgını nedeniyle kırk küsür gün üzerine çocukları dışarı çıkarabildik. Altmış beş yaş üstü ve yirmi yaş altı uzun süredir sokağa çıkma yasağı vardı ve bu hafta esnetilmeye başlandı. Çocukları evimize yakın yeşil çimenlik alana götürdük. Gün ışığına alışamadı gözler… Bisikletler sürüldü. Komşumuzun köpeği Pati ile oynandı.

Bir süre sonra baktık ki köpek kendisine bir iş edinmiş. Rüzgarın savurup değişik yerlerden getirdiği kenardaki çöpleri ağzına almış topluyor hayvan. Topladıklarını sahibinin evinin önünde bir yere biriktiriyor. Tabi bu bana bir şeyi hatırlattı, Kur’an-ı Kerim’deki bir hayvanı ve onun insana yol göstericiliğini. Hani Kabil öldürdüğü kardeşi Habil’in cesedini ne yapacağını bilememişti ya. Allah ona bir ayet (işaret) göndermişti. Karganın kendisi bir ayetti. Allah’ın ayetleri çeşit çeşittir. Bakmasını ve görmesini bilene tabi.

Ardından Allah, kardeşinin cesedini nasıl gömeceğini ona göstermek için yeri eşeleyen bir karga gönderdi. “Yazıklar olsun bana! Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini gömmekten âciz miyim?” dedi, ettiğine de pişman oldu.

Maide Suresi, 31.ayet

Hayvan deyip geçmeyelim. Bazen Allah onu bile insana hoca olarak gönderir, anlayabilene. Pati çevreye dikkatimizi çekmiş oldu.

Araştırmacılar yaklaşık olarak iki aydır sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle hava kirliliğinin ciddi olarak azaldığını, bitki çeşitliliği ve çiçeklenme oranının arttığını, görülmeyen kuş türlerinin şehre yakın yerlerde görüldüğünü, nehirlerin daha temiz aktığını vb. söylüyor ülkemizde ve dünyada. Demek ki insanoğlu kendi eliyle çok fazla kirletiyor bu dünyayı. Ama gelip yine bizi vuruyor yaptıklarımız. Bu durum bana bir ayeti hatırlatıyor yine.

İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.

Rum suresi, 41.ayet.

Pati’yi seviyoruz. Hoşlanıyor bundan. Sevgiyi kim sevmez ki. Şunu unutmayalım: “Merhamet etmeyene merhamet edilmez. Siz yerdekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.” buyurmuş sevgili peygamberimiz (s.a.s.).