Deprem X*#!7,7/%06&02é2023?

Kahramanmaraş merkezli deprem on ilimizde yıkıma sebep oldu. 06/02/2023 tarihinde saat sabah 04,17 sularındayken gerçekleşen deprem (7,7 büyüklüğünde) ülkemizin çoğu ilinde hissidildi. Ardından öğle saatlerinde gerçekleşen ikinci bir büyük (7,5) depremle her türlü hasar katlandı. Çok sayıda bina yıkıldı. Binlerce insanımız öldü – ki Allah rahmet eylesin- ve çok sayıda yaralı var. Binlerce kişi şehirleri terk etmeye başladı.

Dünyada Allah’ın koyduğu kanunlar var (sünnetullah), ona göre hayatımızı planlamalı ve gereğini yapmalıyız. Deprem bölgesinde yaşayadığımıza göre binalarımızı buna göre yapmalıyız.

1. Şehir planlaması ve yapı işlerinde devlet kurumu olarak belediyeler sorumludur.

2. Kanuna bağlı olarak yapı denetim sistemi getirilmiş, ancak bunun da doğru işlemediği görülmektedir.

3. Deprem bölgelerindeki TOKİ konutları zarar görmemişse mühendislik, malzeme kullanımı doğru bir şekilde yürütülmüş demektir.

4. Önüne gelen müteahhitlik yapmamalıdır ki şu saatten sonra TOKİ dışında kimse bina yapmasın.

5. İşini doğru yapmadığı için binası yıkılan müteahhitler idamla yargılanmalıdır. ( Ülkemizde idam yok, ancak vatandaşın canına ve malına kasteden teröristle; malzemeden çalan mütaahhit ile inşaat konusundaki izinleri veren idarecilerin ne farkı var)

6. Millet olarak kendimize gelmez ve düzelmezsek başka musibetler de kapımızdadır. Çünkü hiçbir şey birbirinden bağımsız değildir bu evrende.