Ramazan Bayramınız Mübarek Olsun

Küresel salgının (covid-19) etkisinde bir Ramazan orucu geçirdik. Değişik bir Ramazan ve oruç ayı oldu. Sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları, fiziksel mesafe ve izalosyon nedeniyle iftar davetleri, iftar çadırları, dışarıda (lokanta, kafeterya vb.) iftar faaliyetleri olmadı bu yıl. Tabi bu süreçte insanların çoğunun evde kalması daha önce ortaya koyduğu bahaneleri de geçersiz kıldı.

Vakitsizlikten hatim yapamayan, mukabele okuyamayan, namazlarını tam eda edemeyen veya cemaatle kılamayan insanların bahanesi boşa çıktı bu Ramazan. Yüce Allah bir fırsat sundu, bir imtihan ortaya koydu. İnşallah bu imtihanı geçenlerden olmuşuzdur.

Dünyada salgın devam ediyor. Devletimiz de tüm illerde bayram süreci boyunca sokağa çıkma ve seyahat yasağı getirdi. Olması gerekiyordu. Sevdiklerimizden uzak bir bayram olacak ama, salgının tekrar artmaması için bu önlemler alınmalıydı ki alındı. Vatandaş olarak üzerimize düşeni elbette yapacağız. Bu nedenle herkes evinde, aile fertleriyle geçirecek bu bayramı.

Telefon ve internet yoluyla yapılacak bayramlaşmalar bu yıl. Fiziksel mesafe olsa da sosyal ve duygusal yakınlığımız devam ediyor.

Şimdiden hayırlı bayramlar.