Üç Aylar

Bir sene içinde kaç mevsim var? Dört dediğinizi duyar gibiyim. Bazen bildik bir soruya cevap vermeden – ki sorulmuşsa eğer- farklı da düşünmeliyiz. Bir senede beş mevsim vardır. Nasıl mı? Açıklayalım.

Bildiğimiz mevsimler dünya üzerinde ilkbahar, yaz, sonbahar, kış olarak değişiyor. Bir beşinci mevsim de var ve insanlar üzerinde etkisi görülüyor. “Maneviyat mevsimi” diyoruz buna. Ayrıca dikkatinizi bir şeye daha çekeyim. Bildiğiniz mevsimler kaç aydan oluşuyor? Her birinde üç ay var değil mi?

Maneviyat mevsiminde de üç ay var. Bunlar Recep, Şaban ve Ramazan. Kameri aylar bunlar. Her yıl daha erken geliyor. Ayrıca bu mevsim yılın ikinci yarısında başlıyor. Yani on iki ayın yedincisi Recep ayıdır. Recep ayı ile başlıyor. Bu nedenle literatürümüze “üç aylar” şeklinde yerleşen maneviyat aylarıdır bunlar. Bol kazançlı aylardır. Daha çok kâr getiren mevsimin aylarıdır. Bu ayların öne çıkan özelliklerine kısa ca yer verelim.

Recep: Tövbe

Şaban: Muhabbet

Ramazan: Kurbet ayıdır.

Maneviyat mevsiminin üç ayı başladı. Recep ayındayız.

Recep ayı hatadan, günahtan dönme yani tövbe ayıdır. Temizlenme ayıdır.

Bunun neticesinde Şaban ayında muhabbet gelişir. Yaratana ve yarattıklarına muhabbet. Tövbe ile oluşan temiz ortamda, muhabbetle şenlenir.

Ramazana kavuşunca muhabbetin neticesi Allah’a (kurbet( yakınlaşmadır. Kişi arınmış, nefis dizginlenmiş, muhabbet artmış kul Rabbine daha yakınlaşmıştır…

Recep ayı mevsime hürmetin bir gereği olarak oruca ve taate başlamanın ayıdır. Şaban ayı gayrete devamın, Ramazan da nimete kavuşmanın ayıdır.

Lafı uzatmayalım.

Bu mevsimden nasiplenmeye çalışalım.

Üç aylarınızı tebrik eder, nice üç aylara kavuşmanızı Yüce Allah’tan niyaz ederim.

MUSA AYDOĞDU

26/01/2023 – Bafra